06 PAŹDZIERNIKA 2019
W 2019 roku Europejski Tydzień Kodowania trwa w dniach od 5 do 20 października.
Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.
Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.
Nasza szkoła, jak co roku bierze aktywny udział w tym wydarzeniu. W tygodniu od 7 - 11 X na wszystkich lekcjach informatyki w klasach III - VIII będziemy kodować w Scratch, C++.
Jerzy Kawalec
„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”
Jan Paweł II
25 września 2019r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w niecodziennej lekcji historii, której głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat II wojny światowej, Holocaustu oraz jego skutków. Odbyła się ona na terenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po terenie obozu oprowadzały nas panie przewodniczki, które przybliżyli nam historię tego miejsca i realia życia obozowego.
Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady wywarł na nas ogromne wrażenie, a przede wszystkim pokazał nam niewyobrażalny wręcz wymiar ludzkiego okrucieństwa i łamania praw człowieka - nie tylko do życia, ale i do godnej śmierci. Eksponaty muzealne złożone z rzeczy pozostałych po deportowanych: oprawki po okularach, buty – zarówno dorosłych, jak i maleńkich dzieci, walizki, ubranka najmłodszych, naczynia i wreszcie „pasiaki” czy fotografie chociażby wytatuowanych numerów, w połączeniu z opowieścią o codziennym życiu w obozie i spacerem przez poszczególne bloki, krematorium i chwilą osobistej refleksji pod Ścianą śmierci, uświadomiły nam to, do czego może doprowadzić ludzka nienawiść, jak łatwo można odrzeć człowieka z godności i człowieczeństwa. Dopełnieniem wiedzy o okrucieństwie zgotowanym ludziom przez ludzi była wizyta w obozie Auschwitz II-Birkenau. Rozległy teren obozu, baraki więźniarskie, rampa wyładowcza, ruiny komór gazowych i krematoriów obrazowały bezwzględną politykę eksterminacji i ludobójstwa prowadzonych przez III Rzeszę.
Tę lekcję historii nie sposób opisać słowami, to trzeba przeżyć. W milczeniu, niejednokrotnie ze spuszczonymi głowami, chłonęliśmy historię minionych czasów, z każdym krokiem uświadamiając sobie, jak cenne są takie wartości, jak: pokój, wolność, bezpieczeństwo czy miłość.
Dzisiaj uroczystą akademią rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020. Dyrektor Szkoły skierował kilka słów do całej społeczności szkolnej a następnie Dyrektor przyjał ślubowanie od Przedszkolaków i od Uczniów klas I tym samym witając ich pośród społeczności Szkoły Podstawowej nr 7. Po akademii uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.